oktober 2015 | Isabellasmor
  • Magazine
  • Blogs
    • Nye blogs
      • Design og indretning
      • Forældreskab
      • Foto
      • Mode
      • Træning og sundhed
    • Toplister
    • Forældreskab
    • Foto
    • Mode
    • Træning og sundhed
  • Flere
    • Design og indretning
  • Toplister
  • Opret blog
Go to ,[object Object]
Isabellasmor
        Isabellasmor
        Isabellasmor
        Velkommen til Isabellasmor.
        Denne blog, er et fristed for mig, som mor, kvinde, menneske, og bare et sted jeg Lisbeth, kan komme af med tanker og dele alt om morlivet.
        Bloggen handler om børn, forhold, bolig, mad, og alt hvad jeg føler for at dele med jer.
        Jeg er mor til Isabella fra marts 2014, hun blev født i uge 33+1 og er min superhelt. Hun er stærk, sensitiv og det mest følsomme lille væsen, jeg kender. Hun går i børnehave.
        Og så er jeg mor til Viktor fra november 2016, han er en glædelig tilføjelse til vores familie. Han er en lille bandit, der udfordrer mors dårlige nerver, og er det mest kærlige lille væsen jeg kender.
        Morten og jeg har levet sammen siden juli 2002, og er hinandens bedre halvdel.
        I kan skrive til mig på : isabellasmor.dk@gmail.com
        • Bloglovin
        • Facebook
        • Instagram
        • Nouw
        • Pinterest

        Instagram @isabellasmor

        • Follow

        Hashtags

        #baby#bage#børn#børnetøj#coolstuff#dessert#food#halloween#hytteost#kage#mad#mandelmælk#morgenmad#opskrift#opskrifter#pandekager#sponsoreret#sundhed#sundmad#tøj

        Mest læst

        • Opskrift: Dumlekage/Instakagen. (2.559)
        • At være den pårørende, til en der er stressramt eller har en depression (1.097)
        • Opskrift: Grønne Hytteost pandekager. Gode til frokost. (1.080)
        • Opskrift: Hytteost Pandekager med mandelmælk. (1.017)
        • Opskrift: Sund rabarberkage uden sukker og mel. (667)
        • Opskrift: Jordskokke og Knoldselleri mos. (596)
        • Manden er dæleme god til at lyve...... (588)
        • Nu er det tiden at skrive ønskesedler. Hvad ønsker du??? (576)
        • Kun reklame?? (527)
        • Opskrift: Glutenfrie Frikadeller med mandelmælk (525)

        Man ved, man er mor til en tumling når.......

        fredag, 30. oktober, 2015, 11:35
        Man ved man er mor til en tumling når......

        Dette spørgsmål spurgte jeg til min online mødregruppe( en guldgruppe er kloge kvinder, der kan være en stor støtte)

        De har været så søde, igen at skrive nogle fantastiske ting, sidst var det om at være mor til en baby, men det er vores børn jo ikke mere( siger nogle ;-) ) I kan læse babylisten her.

        Jeg siger jer, at hver gang jeg tvivler på om min skøre unge, bare er til for at drive mig til vanvid, så husker jeg alle disse, og ved jeg ikke er alene, jeg er bare mor til en tumling ;-)

        • Man finder en halv banan i sin sko

        • Når ens venstre ærme bliver brugt som serviet til små og dejlige, men godt indsmurte hænder

        • Når man bruger dobbelt så lang tid i supermarked, fordi man ikke kun skal finde vare, men også en lille prop på opdagelse, Og rydde alt det op de spreder om sig

        • Når man ser mere børnetv end voksen tv

        • Når man altid har en sut i jakkelommen, i tasken...ja alle steder

        • Når man sidder i et vigtigt møde med sin pæne habitjakke på og opdager yoghurt tørret af på siden af jakken

        • Når man ved siden af hofteholderen i skuffen finder en Marie kiks

        • Når man stolt fortæller om de få ord ens barn kan sige, her i blandt "tis" Ingen andre end moren er imponerede

        • Når man tager sig selv i at kunne synge med på samtlige sange på Disney Junior

        • Når man på arbejdet opdager at ens taske er fyldt med rosiner eller at, man har fået yndlingsbamsen med, eller at det lige har været sjovt at proppe en masse legemad i tasken

        • Når man lige når på arbejde og opdager at man har en blanding at snot og havregrød smurt op af benet, eller generelt bare mærkelig pletter på det man ellers troede var nyvasket tøj

        • Når toiletpapiret konstant er rullet helt af og ligger over hele huset

        • Eller dagligt finder mange spændende ting i enten toilettet eller skraldespanden

        • Når man stadig sidder og ser ramasjang en halv time efter barnet er puttet, og slet ikke har skænket det en tanke

        • Når man altid skal lede i barnets legetøjskasse, for at finde nøgler, fjernbetjening osv

        • Når toiletbørsten ikke længere kan stå på gulvet.

        • Når pynten på juletræet først starter en meter fra gulvet.

        • Når man er nødt til at sætte børnegitter op i døren ud mod toilettet.

        • Når man kan finde utallige selfier på sin tlf og iPad af knægten.

        • Når "sove længe" betyder at kl var mere end 7 før man blev vækket!

        • Når man under aftenmaden konstant siger "sæt dig ned på numsen"

        • Når man siger "Nej, du må ikke hoppe på hunden"

        • Når man i Føtex eller Kvickly, står i kø for at få en gratis rosinbolle.

        • Når man siger sætninger man aldrig troede skulle komme ud af ens mund. Eksempelvis "nej spyt det pottemuld ud!"

        Det er hårdt til tider, at være forældre. Men hold nu op det er også sjovt, livsbekræftende og det hele værd.

         

         

         

        Kærligst Isabellasmor Lisbeth.

        • Familie

        Synes godt om

        Kommentarer

        Hvor er min baby???

        tirsdag, 27. oktober, 2015, 19:18
        Altså helt ærligt, så kan jeg næsten ikke rumme hvor stærkt det går lige nu.

        Isabella er 1,5 år, og lige siden hun lærte at gå for lidt over en måned siden, så er der bare sket så meget. Hun siger flere nye ord hver dag, hittet i denne uge er at sige JA til alt ;-)

        I Weekenden begyndte hun også at kravle op af trappen selv, selvfølgelig hvor vi går bag ved hende.

        Det er jo helt vildt, men okay hun er jo også tættere på 2 år nu, end de 1 år. Så hun kan vel ikke blive ved med at skulle være min lille baby, heldigvis vil hun stadig gerne putte :-)

        Igår var vi en tur i holstebro, og var lige inde i Ønskebrn, og her gik hun rundt selv, og legede, og var ligeglad med om jeg var lige ved siden af hende :-) Vi fik vist også rodet lidt, beklager piger, men hun hyggede sig :-)

        Vi havde sådan en hyggelig dag igår, og jeg sætter virkelig pris på disse minder med hende, hun synes heller ikke hun skulle i dagpleje idag, men det er jo kun indtil hun kommer ind og lege ;-)

        Jeg skal da også have sorteret ud i hendes legetøj, for det der babylegetøj det gider hun ikke mere, og så er hun blevet helt vild med doctor mcstuffins og prinsesse sofia :-) hun går og siger doctor og fia hele tiden ;-)

        Hvad har jeres børn leget mest med i den alder 1,5 -2 år

         

        Kærligst Isabellasmor Lisbeth.

        • Isabella

        Synes godt om

        Kommentarer

        Fede rabatkoder til jer.

        mandag, 26. oktober, 2015, 19:24
        Affiliate links.

        Så er det altså tiden at få købt kalenderpakker eller julegaver, for 2 super fede webshops, som igår vandt priser hos børn i byen. Derfor fejre de det nu :-)

        Jeg skal have købt det sidste til Isabellas julekalender, samt gaver til 3 skønne børn der har fødselsdag, her de næste 2 måneder :-)

        Hos House of kids, kan i spare 15% på alt, så det er altså bare med at gå til den og få shoppet :-) Koden er TAK15 Gælder kun idag den 26.10.15

        Her er mine favoritter :-)

        Småfolk sengesæt med dådyr

        Angulus begyndersko

        En Fant bluse

        Der er kommet så mange nye ting, så det er svært at begrænse sig, men det er min top 3 ;-) ellers kan i se alt det nyeste her

        Den anden fantastiske webshop, er Lirumlarumleg, det har 10 % på det hele, så her er der gode muligheder for at få købt nogle dejlige gaver :-) Koden er Hurra gælder indtil midnat

        Men kan blandt andet købe en færdiglavet pakkekalender til sit barn, så er det hele overstået med få klik ;-)
        Se så bliver det da ikke nemmere :-) i kan komme til siden ved at trykke her :-)

        Men i kan jo også vælge at gå på jagt selv, og finde nogle dejlige gaver :-) Her er lidt af det Isabella skal have ;-)
         

         

        Kærligst Isabellasmor Lisbeth.

        Synes godt om

        Kommentarer

        Isabellasmor

        • Go to Profil
        • Go to Startsiden
        • Go to RSS
        • Go to Sitemap

        Blog på Nouw

        • Opret en konto
        • Tag produkter med Metapic
        • Flyt din blog til Nouw

        Blogs

        • Andet
        • Design og indretning
        • Forældreskab
        • Foto
        • Generelt
        • Heste og ridesport
        • Mad & opskrifter
        • Mode
        • Personligt
        • Rejser og udlang
        • Sport
        • Træning og sundhed

        Nouw

        • Magazine
        • Almindelige betingelser
        • Privacy Policy
        • Cookies
        • Kontakt os
        • Hjælp
        • Service status
        • Build: 20.7.2021 03.44